Back to top

Governing Body

                                  

ASH GREEN GOVERNING BODY 2017 2018

 

Name of Governor

End of term of Office

HT

R Foster

July 31st 2018

Staff

A Darby

14th March 2021

Parent

V Spall

21st October 2019

Parent

L Morton

7th November 2020

LA

C Austin

14th March 2021

Co Opted

R Knight

21st Oct 2019

Co Opted

C Cuthbertson

21st Oct 2019

Co Opted

C Warburton

6th June 2021

Co Opted

Vacancy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                               FINANCE/PREMISES/PERSONNEL COMMITTEE

Name of Governor/Associate Member

G/AM

C Cutherbertson (Chair of committee)

G

R Knight (Chair of Governors)

G

R Foster (Headteacher)

G

C Austin

G

C Warburton ( Co Opted)

G

Jon Lovatt (Advisory role to committee)

AM

 

                                                                                         TEACHING, LEARNING AND ASSESSMENT COMMITTEE

Name of Governor/Associate Member

G/AM

Date Appointed to the Committee

V Spall (Chair of Committee)

G

21st oct 2015

 L Morton (Parent Governor)

G

7th nov 2016

A Darby (Teacher Governor)

G

14th mar 2017

Ruth Foster (Headteacher)

G

2nd June 2014

Vacancy ( co opted)

G

 

 

                                                                                                                STEERING COMMITTEE

Name of Governor

R Knight (Chair)

R Foster (Headteacher)

C Cutherbertson  (Chair of Finance/HR/Premises)

V Spall  (Chair of Curriculum Committee)